Beta blokery - kiedy warto je stosować?

2023-02-14
Beta blokery - kiedy warto je stosować?

Beta blokery to leki bardzo często przepisywane pacjentom w Polsce i na całym świecie. Można je spotkać na oddziałach kardiologicznych, choć odpowiadają za funkcjonalnie niemal całego organizmu człowieka. Beta blokerom warto przyjrzeć się im bliżej, aby wiedzieć, kiedy warto je stosować i jakie konkretne skutki wywołują?

Co to są beta blokery?

Beta blokery to zróżnicowana grupa leków zwanych adrenolitykami lub sympatykolitykami. Zgodnie ze swoją nazwą, stanowią preparaty blokujące receptory beta, które znajdują się w błonach komórkowych. Najczęściej są stosowane w przypadku pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną serca. Wpływają na układ współczulny, odpowiedzialny za mobilizację organizmu do pracy i przygotowanie do działania. Dzielimy je na trzy główne generacje, które mają różne właściwości.

  • Naturalność

Jak działają beta blokery?

Działanie beta blokerów polega na hamowaniu aktywności układu współczulnego. Ma on wpływ, między innymi, na przyspieszenie oddechu i akcji serca, skurcz naczyń krwionośnych oraz rozszerzenie źrenic. Beta blokery oddziałują na receptory umieszczone w sercu, mięśniach gładkich, komórkach tkanki tłuszczowej, jelitach i pęcherzyku żółciowym. Działanie beta blokerów polega na łączeniu się z receptorami beta, co uniemożliwia na związanie się z substancjami pobudzającymi. Dzięki temu hamowane są efekty spowodowane zwiększoną aktywnością receptorów, a więc w organizmie występują zmiany takie jak:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • obniżenie ciśnienia śródgałkowego oka,
  • skurcz mięśni gładkich w narządach wewnętrznych,
  • zmniejszenie częstotliwości skurczów serca,
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Beta blokery - wskazania

Warto wiedzieć, kiedy stosować beta blokery? Są znane w główniej mierze jako leki kardiologiczne, ale używane są w wielu różnych schorzeniach, na przykład, podczas leczenia zaburzeń lękowych. Warto zaznaczyć, że beta blokery na stres nie powodują zmiany świadomości pacjenta, lecz jedynie obniżają intensywność niebezpiecznych objawów. Wskazania lekarskie mogą także prowadzić do używania środków takich jak beta blokery na serce, w tym zaburzenia rytmu, niewydolność i chorobę niedokrwienną, Ponadto możemy je używać w przypadku występowania jaskry, migrenowych bólów głowy, zaburzeń lękowych i nadczynności tarczycy. Potwierdzony jest także fakt, że dużą skuteczność leczenia wywołują beta blokery na nadciśnienie tętnicze, a nawet abstynencję alkoholową. W tym ostatnim przypadku preparaty te są stosowane w celu łagodzenia objawów braku alkoholu w organizmie i zapobiegania nawrotom nadużywania środków odurzających.

Beta blokery - przeciwwskazania

Jak każdy lek, również beta blokery nie mogą być stosowane u wszystkich chorych. Nie powinny być używane w przypadku chorych cierpiących na przewlekłe choroby płuc oraz chorobę tętnic obwodowych. Używanie tego typu leków jest natomiast bezwzględnie przeciwwskazane w przypadku pacjentów z ciężką niewydolnością krążenia, astmą oskrzelową, objawowym niedociśnieniem tętniczym oraz bradykardią, która powoduje omdlenia i utraty przytomności. W tych przypadkach działanie beta blokerów może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

Beta blokery - skutki uboczne

Biorąc pod uwagę, jak często obecnie stosowane są beta blokery, działania niepożądane występują w bardzo małej ilości. Dlatego omawiane leki są powszechnie uważane za bezpieczne. Preparaty te mogą wywoływać skutki uboczne z powodu spowolnionego rytmu serca, co wiąże się z utrudnionym krążeniem krwi w kończynach. Ponadto po zażyciu może wystąpić ogólne zmęczenie, zawroty głowy, a także problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak rozstrój żołądka, biegunka lub nudności. Niektórzy pacjenci mogą zauważyć przybieranie na wadze, a także problemy ze snem. U osób cierpiących na cukrzycę beta blokery mogą spowodować podwyższenie poziomu cukru we krwi, natomiast pacjenci z chorobami płuc mogą mieć trudności w oddychaniu. Do innych działań niepożądanych należą także zaburzenia erekcji, jest to jednak efekt uboczny w przypadku stosowania wielu leków obniżających ciśnienie krwi.

Beta blokery są często używanymi lekami, muszą być jednak zawsze stosowane z dużą ostrożnością. Są to preparaty przywracające normalne funkcjonowanie organizmu i w wielu przypadkach muszą być przyjmowane do końca życia pacjenta. Dlatego niezmiernie ważna jest prawidłowa diagnoza oraz przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki temu możemy podwyższyć swój komfort życia i cieszyć się dłużej ogólną sprawnością organizmu.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4431 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-20
Sprawnie i bardzo szybko zrealizowano zamówienie .Towar zapakowany idealnie
2024-09-19
Był mały czasowy poślizg związany z przenosinami magazynu. Sklep w ramach rekompensaty przyznał 20% rabat na inne produkty. Postrzegam to jak szacunek do klienta którego chce się na stałe pozyskać. Polecam sklep i jego obsługę. Ryszard
pixel